W razie niepowodzenia trzeba będzie przeprowadzić ekstrakcję zepsutego zęba.
Dotyczy to zwłaszcza przeglądów zębowych i leczenia zwykłego, a także leczenia kanałowego i ekstrakcji zębów.
Dzięki temu nawet osoby mniej zarabiające nie muszą rezygnować z usług stomatologicznych dlatego, że nie są w stanie pokryć kosztów ich przeprowadzenia.
Poza tym trzeba przyznać, że obecnie praktycznie wszystkie gabinety stomatologiczne są tak samo dobrze wyposażone, a w związku z tym skorzystanie z bezpłatnego gabinetu stomatologicznego również pozwala na skorzystanie z usług stomatologicznych znajdujących się na najwyższym poziomie.
Leczenie kanałowe jest zawsze leczeniem warunkowym i nigdy nie ma 100% pewności, że się powiedzie. Ze względu jednak na fakt, iż jest to często jedyna metoda uchronienia zęba przed usunięciem, warto podjąć ryzyko. Powikłania mogą wystąpić zarówno podczas leczenia, jak i jakiś czas po jego przeprowadzeniu. Do tych występujących w trakcie leczenia zaliczamy: brak możliwości opracowania kanału w całości ze względu na zmniejszenie jego światła wskutek zwapnienia perforację (przedziurawienia) ściany kanału złamanie narzędzia w kanale podczas jego opracowywania lub wypełniania ukruszenie korony zęba wystąpienie dolegliwości bólowych, obrzęku, a nawet ropnia przepchnięcie materiału wypełniającego kanał poza wierzchołek korzenia, co może powodować przejściowe dolegliwości bólowe przepchnięcie płynu do płukania kanałów poza wierzchołek zęba, co może wymagać leczenia za pomocą antybiotyku. Powikłaniami mogącymi pojawić się nawet jakiś czas po wypełnieniu kanałów są: dolegliwości bólowe spowodowane na przykład materiałem przepchniętym do wnętrza zatoki szczękowej brak zagojenia się zmian okołowierzchołkowych. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kana%C5%82owe#Powik.C5.82ania.